Uczelnie Państwowe w Rzeszowie – oferta studiów, opinie, kierunki 2024

Rzeszów

Rzeszów: uczelnie, studia, opinie o kierunkach. Odkryj edukacyjne możliwości miasta. Prezentujemy ofertę edukacyjną uczelni i szkół wyższych w Rzeszowie. Przedstawiamy zarówno zróżnicowane kierunki studiów, jak i doradzamy na jaką uczelnię warto się wybrać.

Uczelnie w Rzeszowie – gdzie można studiować w stolicy Podkarpacia?

Rzeszów to miasto z wieloma perspektywami rozwoju. Zwłaszcza dla osób młodych dopiero po maturze i studentów. To tutaj, w sercu województwa podkarpackiego znajdują się największe publiczne ośrodki akademickie regionu, kształcące na wieku prestiżowych kierunkach. Są to m.in. lotnictwo na Politechnice Rzeszowskiej, czy kierunek lekarski na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Oprócz uczelni publicznych z szeroką ofertę edukacyjną wychodzą również uczelnie prywatne z kierunkami na studiach stacjonarnych jak i zaocznych. Jednym z nich jest Informatyka w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, oferująca wysoki poziom kształcenia odpowiadający potrzebą obecnego rynku pracy.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej wszystkim rzeszowskim uczelniom oraz ich ofercie. 

Uczelnie państwowe (publiczne)

W Rzeszowie znajdują się dwie duże uczelnie państwowe, na których kształci się łącznie 25 596 studentów – dane z końca roku 2023 z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej.

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza – czyli studia inżynierskie i lotnictwo

Politechnika Rzeszowska, będąca pod pewnymi względami jedną z wiodących instytucji edukacyjnych w Polsce, wyróżnia się bogatą tradycją i nowoczesnym podejściem do kształcenia inżynierów.

Założona w 1951 roku jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska, obecnie oferuje szeroki zakres kierunków technicznych, dostosowując się do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy. Kształci nie tylko teoretycznie, ale także stawia nacisk na praktyczne umiejętności, przez co absolwenci są atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy.

Politechnika Rzeszowska wyróżnia się również nowoczesnym zapleczem badawczym, skupiając się na innowacyjności i rozwijaniu nowych technologii. Współpracuje z przedsiębiorstwami krajowymi, jak i międzynarodowymi (np. Boeing czy Pratt&Whitney), co umożliwia studentom uczestniczenie w projektach badawczych oraz zdobywanie doświadczenia w środowisku biznesowym.

Sztandarowym kierunkiem tej uczelni jest oczywiście lotnictwo. Politechnika Rzeszowska to jedna z niewielu uczelni w Polsce kształcąca pilotów. W ofercie uczelni na tym popularnym kierunku znajdują się m.in. Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej, gdzie studenci uczą się latania statkami powietrznymi bezsilnikowymi oraz Akademicki Ośrodek Kształcenia Lotniczego w Jasionce z szeroką oferta szkoleniową.

Jednak dusza politechniki zakorzeniona jest w jej społeczności akademickiej, w której panuje atmosfera współpracy, a studenci mają szansę rozwijać się nie tylko naukowo, ale też społecznie np. działając w Samorządzie Studenckim. Studenci mają tu okazję brać udział w organizowaniu dużych imprez jak Juwenalia Rzeszowskie oraz mniejszych wydarzeń, np. Kill Me With the Music, które odbywają się cyklicznie. Jednak to nie wszystko, bo przy PRz działają też:

 • Studenckie Radio Centrum, gdzie można rozwijać zdolności redakcyjne i dziennikarskie.
 • Chór Politechniki Rzeszowskiej, dla każdego kto kocha muzykę.
 • Akademicki Związek Sportowy, gdzie wszyscy amatorzy sportu znajdą swoją ulubiona dyscyplinę.
 • Strefa Kultury Studenckiej, oferująca sporej wielkości studencki klub dla wieczornego wyjścia ze znajomymi.

I wiele kół naukowych, gdzie rozwijać można swoje zdolności i pasje. Politechnika Rzeszowska to nie tylko nauka. To również mnóstwo okazji do poszerzania horyzontów, realizacji pasji, poznawania siebie i nawiązywania wielu wartościowych znajomości.

Uniwersytet Rzeszowski – kierunek lekarski, pielęgniarstwo, nauki przyrodnicze

Drugą i jednocześnie największą uczelnią w Rzeszowie jest Uniwersytet Rzeszowski. Założony został w 2001 roku, a więc dopiero 50 lat po politechnice. Jednak obecnie to największa uczelnia w Rzeszowie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego kształci się tu jednocześnie na wszystkich kierunkach około 14 tys. studentów.

Najbardziej prestiżowym kierunkiem uniwersytetu jest kierunek lekarski. To właśnie na listach tego kierunku zapisywanych jest najwięcej kandydatów z całej Polski południowo-wschodniej i nie tylko. O jedno miejsce warczy tu średnio od 20 do 30 kandydatów.

Innym z popularnych i jak mówią dane Barometra Zawodów – przyszłościowym kierunkiem studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim jest pielęgniarstwo. W większości powiatów województwa podkarpackiego pielęgniarki i położne należą deficytowych zawodów na rynku pracy i według prognoz tendencja ta nie prędko się zmieni.

Uniwersytet Rzeszowski posiada szeroką ofertę studiów humanistycznych, przyrodniczych, a także technicznych. Do najatrakcyjniejszych z nich pod względem popytu rynkowego należą:

 • Analityka medyczna
 • Biotechnologia
 • Fizjoterapia
 • Grafika
 • Finanse i rachunkowość
 • Informatyka
 • Inżynieria materiałowa
 • Mechatronika

Podobnie jak w przypadku Politechniki Rzeszowskiej, uniwersytet zapewnia studentom ogrom możliwości rozwoju zainteresowań i pasji w licznych kołach naukowych i organizacjach studenckich. Jedną z ciekawszych jest np. Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Rzeszowie działające przy tej uczelni.

Uczelnie prywatne

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – WSIiZ

Rzeszowski WSIiZ to przede wszystkim dobry poziom kształcenia informatycznego. Uczelnia współpracuje wieloma renomowanymi przedsiębiorstwami informatycznymi podnosząc jakość kształcenia. Jest na bieżąco z nowinkami technologicznymi i potrzebami rynku pracy.

Popularne kierunki studiów w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania to:

 • Informatyka
 • Cyberbezpieczeństwo
 • Pielęgniarstwo
 • Biomedycyna
 • Grafika komputerowa i produkcja multimedialna
 • Programowanie
 • Projektowanie gier komputerowych

Więcej na temat rekrutacji, kierunków studiów i szczegółowej oferty: https://wsiz.edu.pl/rekrutacja/dla-kandydata/oferta-edukacyjna/

Warto też wspomnieć, że uczelnia to multi-kulturowy mix studentów z wielu różnych krajów. Studia na WSIiZ to okazja do uczestniczenia w programach wymiany studenckiej i poznawania świata. 

WSPiA rzeszowska szkoła wyższa

WSPiA wyróżnia się przede wszystkim tym, że jako jedna z niewielu uczelni niepublicznych w Polsce, posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk prawnych. Tym samym należy do grupy najlepszych uczelni w kraju.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że WSPiA jest najstarszą niepubliczną szkołą wyższą na Podkarpaciu. Utworzona w 1995 roku, od początku skupia się na kształceniu praktycznym współpracując z wybitną kadrą edukacyjną.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aż 97%. absolwentów tej uczelni znajduję po studiach pracę związaną ze zdobytym zawodem.

Kierunki jakie można studiować na WSPiA to przede wszystkim:

 • Prawo (jednolite magisterskie, doktoranckie)
 • Administracja (licencjackie, magisterskie, podyplomowe)
 • Bezpieczeństwo wewnętrzne (licencjackie, magisterskie)
 • Zarządzanie (licencjackie)
 • Kryminologia (licencjackie)

Ciekawostka:
W 2024 roku odbyła się ósma edycja Podkarpackiego konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie organizowanym przez uczelnię WSPiA. Zwycięstwo w konkursie uprawnia do bezpłatnych studiów na WSPiA, darmowego zakwaterowania w uczelnianym akademiku i zwolnienia z opłat rekrutacyjnych.

Collegium Humanum

Collegium Humanum jak sama nazwa wskazuje to uczelnia oferująca w większości kierunki humanistyczne. Rzeszowski oddział tej uczelni powstał w 2019 roku oferując wówczas – jako jedyna uczelnia w Rzeszowie – Psychologię w wielu różnych specjalnościach. Do 2019 roku osoby planujące studiowanie psychologii zmuszone były wyjeżdżać do Lublina lub Krakowa. Obecnie mogą studiować także w Rzeszowie.

Uczelnia w Rzeszowie oferuje m.in. takie kierunki jak:

Studia I stopnia:

 • Zarządzanie
 • Administracja
 • Finanse i Rachunkowość
 • Pedagogika
 • Praca socjalna
 • Kryminologia
 • Media

Studia II stopania:

 • Zarządzanie 
 • Administracja
 • Finanse i Rachunkowość
 • Pedagogika

Studia jednolite magisterskie:

 • Psychologia
 • Prawo
 • Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (Nauczycielska)

Poza edukacją na studiach I i II stopnia, studenci mogą też zapisać się do uczelnianego klubu AZS Collegium Humanum.

Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie

Obecnie w likwidacji.

Rzeszowski ranking uczelni – studia w Rzeszowie

Według 24-tego rankingu przygotowanego przez fundację „Perspektywy” najlepszymi polskimi uczelniami są: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie wraz z Uniwersytetem Warszawskim. Następnie plasuje się Politechnika Warszawska, a za nią Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

W rankingu znalazły się dwie uczelnie z Rzeszowa. Politechnika Rzeszowska na miejscach 54 – 61 oraz Uniwersytet Rzeszowski pozycjonując się w rzędzie 62 do 70. 

Kryteria oceny składają się z takich wskaźników jak: Prestiż, Absolwent na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa,  Publikacje, Umiędzynarodowienie, Warunki kształcenia.

Studia podyplomowe – uczelnie Rzeszów

Wszystkie uczelnie w Rzeszowie, niezależnie czy to publiczne czy niepubliczne mają w swojej ofercie studia podyplomowe. Kierunki zależą od profilu uczelni, aktualnej oferty oraz liczby chętnych, gdyż czasami z powodu niewystarczającej liczby kandydatów kierunek może nie zostać uruchomiony.

Warto na bieżąco śledzić strony internetowe uczelni, by zapoznać się z ich aktualną ofertą.

Na ilu wydziałach kształci Politechnika Rzeszowska?

Politechnika Rzeszowska posiada 7 wydziałów:

 1. Wydział Budownictwa, Inżynierii
 2. Środowiska i Architektury
 3. Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa
 4. Wydział Chemiczny
 5. Wydział Elektrotechniki i Informatyki
 6. Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej
 7. Wydział Mechaniczno-Technologiczny
 8. Wydział Zarządzania

Uniwersytet Rzeszowski czy Politechnika?

Wszystko zależy od planowanego kierunku studiów. Jeśli jest nim kierunek inżynierski, zdecydowanie lepiej wybrać się na politechnikę, ze względu na specjalistyczne zaplecze w postaci kadry naukowej czy laboratoriów i urządzeń z jakimi studenci mogą pracować. Jakość kształcenia inżynierskiego jest tu zdecydowanie najlepsza w całym województwie.

Natomiast jeśli planujesz kierunek medyczny, wybór jest prosty – tylko i wyłącznie Uniwersytet Rzeszowski. Natomiast kierunki humanistyczne znajdują się w ofercie wielu uczelni.

Jakie szkoły wyższe w Rzeszowie kształcą na kierunku psychologia?

Obecnie Psychologię w Rzeszowie można studiować na WSIiZ, WSPiA i Uniwersytecie Rzeszowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *